Tego jak zarządzać pieniędzmi może nas nauczyć franciszkanin z biednych obszarów Kenii.

Komentuje Piotr Strzyżewski, stowarzyszenie Christophoros.

Takich ludzi docenia się dziś coraz rzadziej. A szkoda. Bo wzorów do naśladowania takiego właśnie kalibru potrzebujemy wszyscy. Zarówno młodzi jak i dorośli. Pracownicy oraz pracodawcy. Wierzący i niewierzący.

Mam na myśli pochodzącego z wiejskich terenów Kenii nauczyciela matematyki oraz fizyki brata Petera Tabichi. Ten skromny franciszkanin zdobył nagrodę Global Teacher Prize 2019. Zakonnik został uhonorowany nie tylko tym tytułem, ale nagrodą pieniężną w wysokości 1 mln dolarów. Jednym z powodów przyznania tego wyróżnienia był fakt, iż oddawał on swoim uczniom 80 proc. swojej pensji, a ponadto uczył ich również w weekendy.

Nie chciałbym w tym miejscu odnosić się do głośnego obecnie w naszym kraju planowanego strajku nauczycieli. Ale na pewno przyznanie takiej nagrody i to jeszcze z takim uzasadnieniem daje do myślenia.

Ale co przede wszystkim daje nam do zrozumienia postawa tego brata zakonnego? Pokazuje nam prawidłowe podejście do pieniędzy i ich wydawania. Bo przecież już sam Pan Jezus powiedział, „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi.” (Mt 6,19) I właśnie zgodnie z tym pouczeniem postępował brat Peter. Nie tylko kupował mundurki i książki dzieciom które nie było na to stać. Ale przeznaczał swoje dochody na inne projekty edukacyjne czy rolnictwo. Franciszkanin pomógł także rozwiązać problem braku bezpieczeństwa żywnościowego wśród szerszej społeczności w zagrożonej głodem Valley Rift.

Może warto pomyśleć o tym, że jeśli już mamy nadmiar, wykorzystajmy go tak, aby służył innym. A najlepiej tak, aby służył tym najbardziej potrzebującym, najsłabszym, bezbronnym i ubogim.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

5 + 10 =