Co takiego się dzieje, że dzieje po powrocie ze szkolenia, okazuje się, że nie jesteś skuteczny w stosowaniu nabytej tam wiedzy.

Radzi Paweł Hermanowicz, Stowarzyszenie Christophoros

Eksperci twierdzą, że istnieją trzy główne powody, dla których nie jesteśmy w stanie wykorzystać wiedzy nabywanej podczas szkoleń, uczestnictwa w seminariach czy czytania książek. Są to: 1. Zalew Informacji,  2. Negatywny filtr. 3. Brak kontynuacji

Co takiego się dzieje, że dzieje po powrocie z konferencji, która dała ci, mnóstwo ciekawych narzędzi, okazuje się, że nie jesteś skuteczny w stosowaniu nabytej tam wiedzy.

  1. Zalew informacji.

Najtrudniejszą sprawą jest zacząć działać. Zakasać rękawy i wdrażać to czego się właśnie dowiedziałeś. To wymaga wysiłku, ponieważ trzeba zacząć naprawdę pracować i zmieniać przyzwyczajenia, nawyki, czasem postawy. Tutaj często następuje zniechęcenie. Jeżeli nasza motywacja nie spadła do zera, próbujemy jeszcze bardziej pogłębić wiedzę teoretyczną. „Przyswajanie wiedzy to świetna zabawa, gorzej z wysiłkiem niezbędnym do tego, aby zastosować ją potem w praktyce”

  1. Negatywny filtr

To w jaki sposób działamy wynika z naszego myślenia o sobie, o innych, o czynnikach zewnętrznych. Nasze myślenie  i postawy jakie przyjmujemy są rezultatem nawyków, które zbudowane są naszą historią. Kiedy stykamy się z nowymi treściami, od razu, z automatu poddajemy je ocenie. Te treści, które są niewygodne, są po prostu odrzucane, nie zgadzamy się z nimi, nie uznajemy za warte uwagi. Można powiedzieć, że potrafimy być uprzedzeni wobec nowych idei, informacji, które słyszymy, czytamy. Tak działa nasz mózg.

  1. Brak kontynuacji.

Zmiana nawyków wymaga dużego i skoncentrowanego wysiłku. Dobrą informacją jest to, że każdy, nawet głęboko zakorzeniony nawyk może być zmieniony. Zbudowanie nowego, pozytywnego nawyku wymaga jednak działania, powtarzania i powtarzania i jeszcze raz powtarzania. Tylko wówczas zmiana może być trwała.

Żeby odnieść sukces w przyswajaniu wiedzy trzeba zatem przyjmować informacje w mniejszych ilościach, za to częściej, wielokrotnie je powtarzać aby zostały utrwalone, dać sobie zielone światło w okresie zmiany, poczekać na efekty.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

11 + 11 =