Progresywny, liniowy czy pogłówny? Jakie obciążenia są najbardziej słuszne…

Wyjaśnia Mariusz Matwiejczyk, ekspert Stowarzyszenia Christophoros.

„Płacenie podatków w zasadzie wiąże obywateli w sumieniu i nałożony podatek należy zapłacić, o ile spełnia warunki podatku sprawiedliwego” – twierdzi teolog, moralista ks. Stanisław Olejnik. Te warunki to: nałożenie podatku przez kompetentną władzę, właściwy cel, oraz sprawiedliwe rozłożenie.

W demokratycznym państwie nie trzeba się specjalnie zastanawiać nad pierwszym z owych warunków, choć (prawdę powiedziawszy) władza wybrana demokratycznie nie zawsze znaczy kompetentna, prawda? Ale zostawmy to – i tak czuję się jakbym stąpał po cienkim lodzie. Ale drugi i trzeci z tych warunków już mogą rodzić większe wątpliwości.

Sprawiedliwy podatek… Ale co to w ogóle znaczy? Dla jednego będzie to progresywny podatek, gdzie wraz ze wzrostem zarobków, coraz większą ich część oddajesz fiskusowi. Swój ulubiony podatek, lewica próbuje usprawiedliwić tym, że wg niej ciężar utrzymania państwa powinien być przeniesiony w największym stopniu na najlepiej zarabiających. Na to jak echem odzywają się niebezzasadne głosy bogatszych rodaków, pytających: Czy oni kilkukrotnie bardziej korzystają z wojska, policji, czy sądów, że mają za to płacić więcej?

Pismo Święte jasno pokazuje, że złem jest dochodowy podatek progresywny, który polega na karaniu zaradnych obywateli za pracę. Księga Kapłańska krytykuje to rozwiązanie: „Nie będziesz stronniczy na korzyść ubogiego, ani nie będziesz miał względów dla bogatego” (19, 15). Trudno ten fragment odczytywać inaczej jak krytykę niesprawiedliwego traktowania przez państwo obywateli. Cytat ten mógłby spokojnie wyjść z ust zwolenników płaskich podatków liniowych, którzy uzasadniają je proporcjonalnością obciążeń podatkowych.

Są w końcu i tacy, dla których jedynie sprawiedliwym podatkiem jest pogłówny, gdzie każdy obywatel płaci taką samą nominalnie kwotę podatku. To z kolei uzasadniane jest faktem korzystania z infrastruktury i administracji kraju przez wszystkich obywateli, w takim samy stopniu. Pytanie o sprawiedliwy podatek ma się więc dobrze i pozostaje otwarte…

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

5 + 11 =