Czego może mała firma nauczyć się od korporacji? Czy warto planować sprzedaż i przepływy finansowe? Jak rozwijać się na miarę swojego potencjału?

Radzi Krzysztof Ciuła, prezes Christophorosa.

Czy znacie opowieść o pisuarach? Pewna firma sprzątająca, która dbała o czystość łazienek w jednym z dużych portów lotniczych zauważyła, że gdy narysuje się muchę w środku pisuaru okazuje się, że oszczędności w sprzątaniu sięgają 70 proc!
Dlaczego? – zapytasz. A to dlatego, że zawsze potrzebujemy celów. Tak jesteśmy skonstruowani.

Mój znajomy z branży rozrywkowej, który w zeszłym roku przechodził program rozwojowy, po sezonie opowiadał, że przekroczył swoje najśmielsze założenia. Z tym, że – ważna uwaga – miał te założenia spisane jako plan sprzedażowy.

Planowanie finansów bardzo pomaga spojrzeć na swoją firmę z punktu widzenia jej rentowności. I Ewangelia również zachęca do planowania. „Któż bowiem z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie najpierw i nie obliczy kosztów, czy ma na wykończenie? Aby gdy już położy fundament, a nie może dokończyć, wszyscy, którzy by to widzieli, nie zaczęli naśmiewać się z niego, mówiąc: Ten człowiek zaczął budować, a nie mógł dokończyć” (Łuk 14:28-30)

Ty budujesz o wiele więcej niż wieżę – budujesz swoją firmę. Budujesz organizację dla siebie i ludzi.

Gdy znajomy zaczął planować przychód firmy i plany pokazywać pracownikom – plan był 100 proc. większy niż obecne wyniki i okazało się, że jest wykonywalny. Ludzie muszą widzieć plany.

Każda korporacja ma plany i przedstawia je ludziom. Plany przychodów – przede wszystkim. Ale również kosztów. To jest jedna z cech, których na pewno możemy nauczyć się od dużych firm.

Jak zacząć planować?

Trzeba koniecznie:
1. znaleźć czas na planowanie i robić to regularnie
2. znaleźć czas na przegląd biznesu i robić to regularnie
3. znaleźć czas na rozwój biznesu – wyjazdy, konferencje, szkolenia, targi – i robić to regularnie.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

12 + 11 =