Czy nie jest czasem tak, że wszystkie twoje myśli obracają się wokół pieniędzy? Czy nie wydaje ci się, że byłbyś szczęśliwszy gdybyś miał ich więcej?

Komentuje Robert Gniado, Stowarzyszenie Christophoros.

Dnia 2 kwietnia abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, napisał list, w którym poruszył kwestie uzależnienia. Hierarcha wzywa w nim do walki, przede wszystkim z problemem alkoholowym, ale także innymi uzależnieniami, które dotykają ludzi na wielu płaszczyznach.

„Dobro wspólne, dobro Polaków wymaga wspólnej pracy i wspólnych wysiłków” – pisze abp Gądecki. Oznacza to, że nie możemy jedynie czekać na rozwiązania podane nam przez rządzących, ale sami zacząć działać w tej materii. A jak najłatwiej zacząć taką pracę? Oczywiście od samego siebie.

Być może nie posiadasz żadnych uzależnień, więc nie widzisz jak miałbyś – „zacząć od samego siebie”. Myślę, że na początek warto sobie w takiej sytuacji zadać pytanie – czy moim uzależnieniem nie są przypadkiem pieniądze?

Nie mówię tu oczywiście o tym, że nasze życie codzienne jest zależne od pieniędzy. Bo przecież musimy co miesiąc uiścić (nomen omen) należności, kupić jedzenie i być może starać się coś odłożyć. Ale chodzi o uzależnienie na poziomie naszej głowy.

Czy nie jest czasem tak, że wszystkie twoje myśli obracają się wokół pieniędzy? Czy nie wydaje ci się, że byłbyś szczęśliwszy gdybyś miał ich więcej? Czy nie skupiasz wszystkich swoich sił na tym, aby tak właśnie się stało?

Czy nie jest też często tak, że oceniasz ludzi przez pryzmat tego co posiadają? A może, co gorsza, oceniasz samego siebie przez ten sam pryzmat?

Jeśli więc poświęcasz swoje myślenie i życie wyłącznie pieniądzowi to nie jesteś człowiekiem wolnym. „Nie można służyć Bogu i mamonie” – czytamy w Piśmie.

Jeśli tak właśnie dzieje się w Tobie to koniecznie trzeba to zmienić. Być może nie będzie to dla ciebie łatwe zadanie, ale pomocą w tym mogą okazać się nasze Kursy Finansowe, na które serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

11 + 11 =