Jak oceniamy najnowsze propozycje rządu z tzw. „Piątki Kaczyńskiego”

Komentuje Krzysztof Ciuła, prezes Christophorosa.

Państwo powinno dbać o osoby słabe i wykluczone. Ponadto państwo szczególnie powinno dbać o to, aby rodzina się rozwijała, poprzez stwarzanie możliwości dla tego rozwoju. Stąd w mojej ocenie polityka, która wspiera rodzicielstwo i pozytywnie wpływa na procesy demograficzne, jest polityką bardzo dobrą. Pytaniem jest – czy to co ostatnio zaproponował rząd Prawa i Sprawiedliwości jest najwłaściwsze?

Trudno nie zauważyć tego, że zbliżają się wybory i następuje pewnego rodzaju rozdawnictwo, które ma służyć zyskaniu większej liczby głosów. Niemniej jednak obrany kierunek jest właściwy, tylko nie wiadomo czy wszystkie te propozycje zostały właściwie przygotowane.

Przed podejmowaniem kolejnych kroków, takich jak proponowane 500 plus na pierwsze dziecko, może warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które wprowadzane są np. na Węgrzech. Warto może wprowadzić tamtejsze rozwiązania, w których rząd zachęca do inwestowania w rodziny poprzez np. udzielanie kredytów na mieszkania, które są potem umarzane. Takie rozwiązanie jednak powoduje to, że taka rodzina musi być aktywna zawodowo, a nie po prostu „przejada” pieniądze lecz inwestuje je w dobro trwałe.

Tak samo atrakcyjne są propozycje obniżenia podatków dla rodzin wielodzietnych. W mojej ocenie to właśnie takie rozwiązania sprawiają, że rodzina zarabia więcej jest bardziej pro-aktywna i decyduje się na posiadanie większej ilości dzieci.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

5 + 6 =