Dlaczego zadłużamy się ponad miarę? Co zrobić, aby nie wpaść w pułapkę ciągłego pożyczania pieniędzy?

Radzi ekspert Stowarzyszenia Christophoros, Andrzej Michalczyk.

Zadłużanie się jest dziś powszechne, jakoś modne, wynika z potrzeb, ale też z wygórowanych oczekiwań, zachcianek. Często ludzie zadłużają się bardzo nierozsądnie. Jesteśmy atakowani reklamą pożyczek, oferuje się nam lepszy świat, radosny, kolorowy. Wiele osób doświadcza wielkich problemów z długiem. A wynika to przede wszystkim z tego, że nie mamy właściwej, elementarnej wiedzy o finansach. W szkołach nie uczą tego jak się nie zadłużać ponad miarę.

W Nowym Testamencie czytamy: „Nikomu nic nie bądźcie dłużni poza wzajemną miłością”.( Rz 13,8 ) Pismo Święte zachęca więc nas, aby się nie zadłużać. Choć samo pożyczanie nie jest grzechem, to szczególny nacisk kładziony jest na to aby pieniądze oddawać.

Stowarzyszenie Christophoros to specjaliści od tego jak sobie z takimi sytuacjami radzić. Dlatego na naszych spotkaniach radzimy, aby się nie zapożyczać, a jeżeli już – to mądrze.

Co jest przykładem rozsądnej pożyczki? Takie kredyty biznesowe (np. zakup towaru), gdzie marża spłaca nam odsetki. Zakupy nieruchomości, czyli hipoteka; jeżeli ich ceny rosną to ryzyko problemów ze spłatą jest mniejsze.

Również kredyt studencki, wzięty rozsądnie, może być korzystny, o ile po studiach znajdziemy dobrą i dobrze płatną pracę. Może być rodzajem inwestycji. Często jest nisko oprocentowany.

Po przeciwnej stronie barykady jest kredyt na samochód. Bez wkładu własnego, tracimy na wartości auta często na starcie ok. 20 proc. + koszty kredytu i odsetki. Po przekręceniu pierwszy raz kluczyka nowego pojazdu jesteśmy już ok. jednej czwartej jego ceny „do tyłu”. W sytuacji kryzysowej, gdy musimy nagle sprzedać auto, to jeszcze do tego dołożymy.

Co jeszcze warto wiedzieć zanim podejmiemy się pożyczki? Dług nie powinien być zbyt wysoki aby po wpłaceniu raty, zostało nam na opłaty i życie. Dług nie powinien być wyższy od wartości zakupionej rzeczy. Odradzamy pożyczek na konsumpcję i zachcianki – należy dobrze rozważyć decyzję. Pamiętajmy, że pracownicy banku, czy firm pożyczkowych chcą na nas zarobić – choć mogą się wydawać naszymi przyjaciółmi.

I ostanie, ale może i najważniejsze – Kredyt nie powinien budzić niepokoju. Jeżeli nie musisz – nie pożyczaj!

Jeśli chcesz poznać konkrety zapisz się na Kursy Finansowe Crown, prowadzone przez nasze stowarzyszenie. Szczegóły TUTAJ.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

10 + 10 =