Podobno Polak mądry po szkodzie, wyciągając wnioski z błędów innych jesteśmy w stanie uchronić się przed bankructwem.

Komentarz Krzysztofa Ciuły, prezesa Christophorosa.

Bankrutują firmy, które nie dbają o swoją płynność finansową i jest to 80 proc. wszystkich przypadków. Ochrona płynności powinna być jednym z podstawowych zadań przedsiębiorców.

Jakiś czas temu przyszedł do mnie przedsiębiorca, który miał drukarnię. Opowiadał smutną historię – mimo trudnych czasów nie zwalniał ludzi i zadłużał firmę. Po czasie zbankrutował, a ludzie odeszli do innych firm. Został z niczym.

Inny przedsiębiorca miał hurtownię elektryczną. Biznes dobrze szedł. Zainwestował w oddział w dużym mieście. Wszystko zrobił tak jak trzeba. Koszty inwestycji i koszty bieżące spowodowały, że zbankrutował. Dzisiaj powoli próbuje odbudować dawną świetność.

Inny znajomy – sadził ogrody. Zrealizował inwestycję na 100 tys. dla pewnego pana. Ten mu po prostu nie zapłacił. Mieli umowę ustną, ale ten się z niej wycofał. Dzisiaj pracuje jako budowlaniec w firmie znajomego. Spłacił długi po firmie i już nie chce prowadzić działalności.

Każda z historii, tragedii, którą znam jest związana z niedopilnowaniem wpływów firmy.

Jak zatem się ustrzec?

Numer 1: Napisz umowę, standard, wydasz 500 złotych i będziesz miał komplet umów dla siebie. Dzięki temu będziesz zabezpieczony dowodowo.

Numer 2: Upominaj się jak najszybciej o pieniądze – wysyłaj sms z przypomnieniem o płatności w dniu płatności, a dzień po – zadzwoń. Monitoruj!

Numer 3: Zweryfikuj kontrahenta. Poświęć na to czas. Przemyśl czy biznes jest wart ryzyka. Załóż najgorsze – nie dostaniesz pieniędzy, co wtedy zrobisz? Jeżeli przeżyjesz – możesz w to wchodzić świadom ryzyka

Numer 4: Myśl szybko ale decyzje podejmuj powoli. Znasz powiedzenie co nagle to po diable? Gdy się człowiek spieszy to się diabeł cieszy? Jak masz super szansę na biznes, bez ryzyka tylko pilnie musisz działać – w ogóle się tym nie zajmij. Bóg tak nie działa.

Podobno Polak mądry po szkodzie, wyciągając wnioski z błędów innych jesteśmy w stanie uchronić się przed bankructwem.

Rozsądne podejmowanie decyzji, właściwe zabezpieczanie umów i upominanie się o swoje pieniądze – to są proste działania, które w efekcie wystarczą, żeby ochronić Cię przed nieoczekiwanym bankructwem.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

1 + 6 =