Dobre delegowanie przynosi szereg dobrych efektów. Wśród nich możemy liczyć na lepsze wyniki pracy, większe zaangażowanie pracowników, mniejszą rotację w zespole oraz większy spokój wewnętrzny i czas na sprawy ważne, a nie pilne.

Jeśli prowadzisz własną działalność to pewnie często jest tak, że twoje bieżące zadania powodują, że pracujesz po 12 godzin dziennie. To prosta droga do przemęczenia i wypalenia w pracy.

Wiesz, że za dużo masz na swojej głowie, ale w nadmiarze bieżących zadań oraz utrudnionego dostępu do potencjalnych dobrych pracowników nie widzisz wyjścia ze swojej sytuacji? Zdajesz sobie sprawę, że powinieneś zmienić sposób pracy i delegować wiele obowiązków, ale nie widzisz dzisiaj jak to zrobić, ani komu zaufać?

Delegowanie zadań jest hasłem niemalże trywialnym. Tak oczywistym, że większość managerów nawet nie pochyla się nad tym aspektem. Po prostu deleguje co może i jest przekonana, że więcej się nie da lub nie ma siły, aby zmieniać swój system pracy.

Ale dlaczego delegowanie jest takie ważne?

Gdy mamy dobrze zorganizowaną pracę i dbamy o rozwój kompetencji naszych pracowników to delegowanie przychodzi naturalnie i przynosi szereg dobrych efektów. Wśród nich możemy liczyć na lepsze wyniki pracy czy większe zaangażowanie pracowników. A przy tym mniejszą rotację w zespole oraz większy spokój wewnętrzny i czas na sprawy ważne a nie pilne.

Z kolei brak dobrego delegowania powoduje, że jesteśmy przeładowani obowiązkami. rośnie w nas frustracja, rośnie w nas poczucie, że jesteśmy niezastąpieni. Natomiast pracownicy czują się mniej potrzebni, mają mniej szans na rozwój oraz ich zaangażowanie i wydajność spada.

Moje doświadczenie pokazuje, że gdy delegując zadanie dokładnie wyjaśniamy potrzebę i cel zadania oraz przedstawimy je jako swojego rodzaju wyraz uznania dla wiedzy i doświadczenia pracownika, to wiele osób chętnie podejmuje się takiego zadania.

Na piramidzie potrzeb pracowników, potrzeba rozwoju jest zawsze jednym z kluczowych aspektów. Warto pamiętać, że delegując zadania i przekazując część swoich uprawnień dajemy szansę rozwoju naszym pracownikom i realnie wyrażamy im nasze uznanie dla ich możliwości.

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

15 + 11 =