Zobowiązania wobec państwa wykonujmy sumiennie, ale też domagajmy się dobrego gospodarowania naszymi pieniędzmi.

Komentuje: Mariusz Matwiejczyk, ekspert Stowarzyszenia Christophoros.

By państwo mogło istnieć, obywatele muszą płacić podatki. To oczywiste. Otwartym pozostaje pytanie choćby o ich wysokość. Nie jest to tylko problem ekonomiczny czy polityczny. Dotykając problemu obowiązków jednostki wobec społeczeństwa, staje się także przed problemem moralnym, tym bardziej, gdy uświadomimy sobie, iż współcześnie podatki nie tylko są wysokie, ale pewna ich część idzie na dotowanie złych działań (np. aborcji, in vitro czy promocji homoseksualizmu) Zrozumiałe są zatem coraz częściej pojawiające się pytania o różne moralne aspekty płacenia podatków.

Jakieś 10 lat temu, we Włoszech rozgorzała na ten temat gorąca dyskusja. Wywołał ją premier Romano Prodi. Poskarżył się, że Kościół milczy, choć jedna trzecia Włochów oszukuje fiskusa. Szef rządu domagał się się, by Kościół, jasno uczył, że ich niepłacenie jest grzechem. Stwierdzenie to wywołało małe zamieszanie. Przeciwnicy uznania płacenia podatków za obowiązek moralny chrześcijanina podnosili, że Państwo marnotrawi płacone przez nich podatki. Czy zatem należy się domagać, by obywatele bezwzględnie je płacili?

To, że państwo musi opłacić wojsko, policję i swoją podstawową administrację jest dla wszystkich oczywiste. Jednak już inne wydatki nierzadko są kwestionowane jak np. system emerytalny czy szkolnictwo. To są kwestie, nad którymi co chwilę odbywają się burzliwe debaty.

Bez wątpienia – Podatki należy płacić. W ten sposób bierzemy bowiem udział w budowaniu wspólnego dobra. Jednak Państwo ma też swoje obowiązki. Obywatel ma prawo spodziewać się, że jego podatki rzeczywiście będą służyły wspólnemu dobru, a nie jedynie utrzymaniu się przy władzy kolejnych ekip rządzących, hojnie rozdających kolejnym grupom nacisku nie swoje pieniądze. Płaćmy podatki i ale i wymagajmy dobrego nimi gospodarowania!

Zapraszamy do kontaktu

Stowarzyszenie Christophoros
ul. Bożego Ciała 10
82-300 Elbląg
tel. 533 821 287 Jolanta Bannach (wiceprezes)
e-mail: kontakt@christophoros.org.pl

nr konta: 23 1140 2004 0000 3702 7803 4780

9 + 4 =